Zdrowa dieta dziecka to czynnik warunkujący prawidłowy rozwój.
Jak powinna wyglądać zdrowa dieta dziecka? Nie jeden rodzić zadaje sobie to pytanie. Należy zaznaczyć, iż pożywienie powinno zaspokajać dzienne zapotrzebowanie organizmu na energię. Jej ilość zależy ono wieku, ruchliwości i stopnia rozwoju. Generalnie im dziecko młodsze, tym więcej kalorii powinno otrzymać, ponieważ stale rośnie i szybciej się rozwija. W optymalnie skomponowanym menu powinny się znaleźć węglowodany, białka i tłuszcze – w odpowiednich proporcjach. Przede wszystkim dieta dziecka powinna być urozmaicona z jednoczesnym wyłączeniem fast foodów, chipsów, których nadmiar może wywoływać dolegliwości żołądkowo-jelitowe, skutkować niedoborem witamin i minerałów, a przede wszystkim prowadzić do otyłości, wczesnej miażdżycy i nadciśnienia tętniczego.
Decydując się na pomoc doświadczonego dietetyka masz pewność, że dieta dziecka będzie racjonalna i pokryje zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
Wszystkie dzieci potrzebują odpowiedniego pożywienia do prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego. Dieta dziecka powinna być indywidualna, gdyż niewątpliwie każda pociecha jest inna i ma indywidualne potrzeby. U małych dzieci nie ma ogromnych różnic w tempie wzrastania oraz zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze. Inaczej jest w przypadku dzieci starszych (wiek szkolny) – dziewczynki i chłopcy mają inne wymagania żywieniowe, które pogłębiają się wraz z wiekiem, aż do zakończenia procesu dojrzewania.
Rodzicu pamiętaj, że posiadasz realny wpływ na zdrowie Twojego dziecka i jakość jego teraźniejszego i przyszłego życia.
Pamiętajmy, że dzieciństwo jest okresem kształtowania postaw i zachowań dotyczących zdrowia. Utrwalone w tym okresie nawyki żywieniowe decydują o późniejszym stylu życia. Dieta młodego pokolenia jest często zbilansowana nieprawidłowo, charakteryzuje się niedoborem lub nadmiarem głównych składników odżywczych, takich jak: tłuszcze, białko, węglowodany. Czas, kiedy dziecko rozpoczyna naukę w szkole jest okresem pierwszych samodzielnych decyzji o tym co będzie jadło, szczególnie poza domem. Zatem niezwykle ważne jest uświadomienie wpływu odżywiania na zdrowie, a także wzmacnianie prawidłowych nawyków żywieniowych. Zachowania żywieniowe ukształtowane w dzieciństwie wpływają na całe dorosłe życie naszego dziecka.